FacebookYouTube
 


Bookmark and Share

Black Belt Grading Results

Auckland 6th November 2021

Results

Grading number: 158
Venues:

Auckland: Warrior TKD, 198 Marua Road, Ellerslie (or outside venue if required)
Host:
Paul M TKD
Organisers: Nicci Pallin-Simmonds & Jackie Bebbington
Examiners: Master Paul McPhail and Master Mahesh Bhana

Wellington: Chilton St James School, 124 Waterloo Road, Hutt Central, Lower Hutt 5010
Host: Wellington Region
Organiser: Mr Craig Hannah
Examiners: Master Rocky Rounthwaite and Master James Rimmer

New Zealand Senior Dan Grading Requirements » (updated 2021)

Timeline:

2nd April 2021 - Applications must be started on-line
7th April - First of six fitness tests completed and results uploaded
6th October - Application Completed (along with all certificates, credits and requirements)

Wellington Schedule: Saturday 6th November

9.00am-1.00pm - closed session (Oral, written and physical assessment)
2.00 - 4.00pm - Open session (formal grading)

Auckland Schedule: Saturday 6th November

Sunday 31st October - Theory Exam (on-line)
Friday 5th November - Oral Test (on-line)
Saturday 6th November
9.00am-12.00pm - Closed Session
12.00 - 1.00 pm - Open Session

Due to Covid19 Level 3 restrictions, each candidate can invite only one supporter to watch the grading from 12pm. The supporters will form a second bubble at the rear of the grading venue.

LIVE STREAM: Other friends and family will be able to watch the Live Stream of the formal part of the grading. The candidates themselves can invite you to the Private Facebook Group to watch the stream. Contact candidates directly if you would like an invitation.

STATUS
Applications Open
Applications Closed
Applicants' confirmed
Grading completed
Entered in
database
Final check
by examiners
Results
emailed
Results
published

 

Auckland-Group-L.jpgIMG_1237.jpgIMG_1294.jpgIMG_1309.jpgIMG_1356.jpgIMG_1366.jpgIMG_1386.jpgIMG_1394.jpgIMG_1420.jpgIMG_1460.jpgIMG_1493.jpgIMG_1545.jpgIMG_1566.jpgIMG_1601.jpgIMG_1656.jpgIMG_1662.jpgIMG_1685.jpgIMG_1686.jpgWellington-Group-L.jpgsdg10.jpgsdg11.jpgsdg2.jpgsdg3.jpgsdg4.jpgsdg5.jpgsdg6.jpgsdg7.jpgsdg8.jpgsdg9.jpg


Lots more photos & Videos

 

Results

Auckland Grading
Name Club ReqRk Result
Brendan Doogan Dragons Spirit Papatoetoe -6  
  Distinction (85%)
Shaun Tolley Eastern (ITF) Howick -6   Pass (65%)
 
Matthew Davey Jungshin Glenfield -5  
  A Pass (75%)
Sonya Robinson Warrior Taekwon-Do -5  
  Pass (73%)
Murray Greig Remuera Taekwon-Do -4  
  Pass (68%)
Shen Meng Lee Tamaki Taekwon-Do -4   Pass (66%)
 
Trevor Topfer Warrior Taekwon-Do -4  
  A Pass (78%)
 

Wellington Grading
Name   Club ReqRk   Result
Richard Burr Southern Cross TKD Academy -5  
  Pass (66%)
Helen Caley Halswell Taekwon-Do -5  
  A Pass (77%)
Nicholas Lee North Wellington -5   Pass (71%)
 
Carl Robinson Guardians TKD -5  
  Pass (73%)
Shane Rogers Pil Sung Taekwon-Do -5   Pass (73%)
 
Alois Vogt Berhampore TKD -5  
  Pass (73%)
Graham Walshe Dragons Spirit Wanganui -4  
  Pass (70%)

 

 





International Taekwon-Do Federation
Home | About | Events | Locations | HP | ETP |News | Reference
Sponsors |  Merchandise | Advertise | Contact UsSign In 
Terms & Conditions : Privacy : © 1996 - 2021 International Taekwon-Do Foundation of New Zealand. Please do not re-publish material without permission.