Facebook Twitter YouTube
 


Bookmark and Share

Personnel

Council

President - Master Gray Patterson and all International Taekwon-Do schools and members

 

Board

Appointed Board Members:

  • Ms Nicola Tse
  • Ms Sheryl Chase¬†
  • Master Kane Raukura

Elected Board Members:

  • Master Mahesh Bhana
  • Master Mark Banicevich
  • Mr Nick Lourantos (Chairman)

Operations

  • CEO - Mr Alex Hayton
  • Operations Executive - Mr Shaun Tolley
  • Database Administrator and Finance - Mrs Shirley Pygott
  • Computer Consultant / Database Development - Mr Neil Breen
  • TKD Kubz Co-ordinator - Mrs Debbie Hart
  • Kiwisport Co-ordinator - Mr Sachin Sharma
  • Communications & Social Media Coordinator and TKDTalk - Mr Matt Pilcher
  • Instructor Development Advisor - Master Christine Young
  • CRO - Mr Mike Thompson
  • Regional Directors:
    Auckland North - Mrs Michelle Cagney
    Counties Manukau - Mrs Natasha Iotua
    Midlands - Mr Mark Pettit
    Central Districts - Ms Joy MacKenzie
    Wellington - Mr Craig Hannah
    South Island - TBA

Advisory Panel

Master Evan Davidson, Master Paul McPhail, Master Mahesh Bhana.


Advisor Groups


Technical Advisor Group

Technical Advisor & Chief Examiner
Master Paul McPhail (8th dan)

Master Evan Davidson (8th dan)
Master Rocky Rounthwaite (8th dan)
Master Mahesh Bhana (8th dan)
Master James Rimmer (8th dan)

Standards & Discipline Advisor Group

Standards & Discipline Advisor
Master Evan Davidson

Mr Murray Greig (AN)
Ms Fran Marshall (CM)
Mr Simon Mallinson (MD)
Mr Dane Canton (CD)
Dr Jake Pearson (WN)
Dr Lorraine Eade (SI)

Contact Information

Tournament Advisor Group

Tournament Advisor
Mr Grant Eccles

Mr Gwyn Brown (Umpire Training)
Mr Darren Ward (Umpire Training)
Mrs Natasha Iotua (Tournaments)
Mrs Charlotte Blackwell (Tournaments)
Mr Dave Blackwell (IT & Tournaments)
Mr Scott Sutherland (IT & Tournaments)
Mr Brendan Doogan (Competitor/Umpire Liaison)
Mrs Debbie Hart (Umpire Training)
Mr Mark Trotter (Tournaments)

 

High Performance Advisor Group

High Performance Advisor
Master Steve Pellow (7th dan)

Group Members:
Mr Luke Thompson (3rd dan)
Mr Matt Davey (4th dan)

Coaching & Management Staff the 2020-21 campaign World Cup (Slovenia) and World Champs (Finland).

Head Coach
- Master Gray Patterson

Assistant Coaches

Master Lawrence Mantjika, Mrs Suzanne Patterson, Mr Mark Trotter, Miss Kara Timmer.

Management Team
Co-Managers - Mr Nathan and Mrs Paula Bowden


Other Personnel

Instructors' Induction Course leader
Mr Mike Lowe (5th dan)

Instructors' Update Course leader
Master Paul McPhail (8th dan)

Instructor Development Officers
(And Interim Instructors' Course leaders)

Master Mahesh Bhana (AN & CM)
Master James Rimmer (ML)
Master Gray Patterson (WG & SI)
Master Rocky Rounthwaite (CD)

Examiners
Authorised New Zealand Examiners

Former Patron
The Late Honourable Sir David Lange

Contact Us

 

 


International Taekwon-Do Federation
Members Home | About | Events | Locations | HP | TKD Talk | News | Reference
Contact Us  Sponsors Merchandise Governance ¬†Sign In 
Terms & Conditions : Privacy : © 1996 - 2021 International Taekwon-Do Foundation of New Zealand. Please do not re-publish material without permission.