Date: 26-27 July 2014.
Venue: Queen Elizabeth Youth Centre, Tauranga
Organisers: Master James Rimmer and Ms Christine Young-Jasberg
Results »
Photos by Louie V Tong
»
Team Medals will be sent to your team managers
Due to some additional divisions, (pee wees patterns and sparring, intermediate patterns and sparring, vets divisions, super vets divisions) we have ended up requiring more medals than we originally made. Additional medals have been ordered but are unfortunately unable to be made until around 22nd August. Each competitor for that team event, plus the reserve for that event will get a medal.
These will be sent to your regional team manager towards the end of August and presented to your club instructor.
Congratulations to all team event medallists and we apologise that you were unable to receive your medal during the weekend.
2014 Tournament Organising Committee
Newsletter # 1
Best Overall Region
Region
Gold
Silver
Bronze
Central Districts
46
34
37
Counties Manukau
41
44
43
Auckland North
28
27
37
Midlands
24
24
32
Wellington
15
15
15
South Island
7
9
21
Club
Gold
Silver
Bronze
PNTA
16
10
5
Southern Cross TKD Academy
10
8
12
Silla Taekwon-Do
10
7
16
Paul M Papakura
10
6
8
Tribal Taekwon Do
7
7
3
Best Male Team
Region
Gold
Silver
Bronze
Central Districts
4
0
0
Auckland North
0
4
0
Counties Manukau
0
0
3
Midlands
0
0
1
Best Female Team
Region
Gold
Silver
Bronze
Central Districts
2
1
0
Counties Manukau
2
0
2
Auckland North
0
2
0
Midlands
0
1
2
Best Individual Belts
Best Individual belts are calculated based on ITF rules (T.15).
* ITKD Nationals Rules allow for a division can have any number of entrants to count towards best Individual belt. *
If multiple competitors are tied on medals (Gold, Silver and Bronze), divisions size is used to calculate a winner.
4 entrants= 1 point, 5-8 entrants=2 points, 9+ entrants=3 points
If multiple entrants are tied on medals and points, they will be declared joint winners.
Best Overall Male Yellow Belt
Best Overall Female Yellow Belt
Best Overall Male Green Belt
Best Overall Female Green Belt
Best Overall Male Blue Belt
Best Overall Female Blue Belt
Best Overall Male Red Belt
Best Overall Female Red Belt
Best Overall Junior Male Black Belt
Best Overall Junior Female Black Belt
Best Overall Senior Male Black Belt
Best Overall Senior Female Black Belt
Sparring
Female Intermediate Heavy 4th-1st Gup
Female Intermediate Heavy/Hyper 8th-5th Gup
Female Intermediate Hyper 4th-1st Gup
Female Intermediate Light 4th-1st Gup
Female Intermediate Light 8th-5th Gup
Female Intermediate Light Heavy 8th-5th Gup
Female Intermediate Micro 4th-1st Gup
Female Intermediate Middle 8th-5th Gup
Female Intermediate Middle/Light Heavy 4th-1st Gup
Female Junior Heavy Gup
Female Junior Hyper 1st-3rd Dan
Female Junior Hyper 4th-1st Gup
Female Junior Hyper 8th-5th Gup
Female Junior Micro 1st-3rd Dan
Female Junior Middle/Light Heavy 1st-3rd Dan
Female Junior Middle/Light Heavy 4th-1st Gup
Female Peewee Light Heavy 4th-1st Gup
Female Peewee Light Heavy 8th-5th Gup
Female Peewee Micro/Light 8th-5th Gup
Female Peewee Middle Gup
Female Senior Heavy/Hyper 1st-6th Dan
Female Senior Heavy/Hyper 4th-1st Gup:
Female Senior Heavy/Hyper 8th-5th Gup
Female Senior Light 1st-6th Dan
Female Senior Micro/Light 4th-1st Gup
Female Senior Micro/Light 8th-5th Gup
Female Senior Middle 1st-6th Dan
Female Senior Middle Gup
Female Vet+ Hyper Gup
Male Intermediate Heavy 4th-1st Gup
Male Intermediate Heavy 8th-5th Gup
Male Intermediate Hyper 1st-3rd Dan
Male Intermediate Hyper Gup
Male Intermediate Light 4th-1st Gup
Male Intermediate Light 8th-5th Gup
Male Intermediate Light Heavy 4th-1st Gup
Male Intermediate Light Heavy 8th-5th Gup
Male Intermediate Micro 4th-1st Gup
Male Intermediate Micro 8th-5th Gup
Male Intermediate Middle 4th-1st Gup
Male Intermediate Middle 8th-5th Gup
Male Intermediate Middle/Light Heavy 1st-3rd Dan
Male Junior Heavy Gup
Male Junior Heavy-Hyper 1st-3rd Dan
Male Junior Hyper 4th-1st Gup
Male Junior Hyper 8th-5th Gup
Male Junior Light Heavy 1st-3rd Dan
Male Junior Light Heavy Gup
Male Junior Light/Middle 4th-1st Gup
Male Junior Middle 1st-3rd Dan
Male Junior Middle 8th-5th Gup
Male Peewee Light 8th-1st Gup
Male Peewee Light Heavy/Heavy 8th-5th Gup
Male Peewee Middle 4th-1st Gup
Male Peewee Middle 8th-5th Gup
Male Senior 63-72kg 4th-1st Gup
Male Senior Heavy 1st-6th Dan
Male Senior Heavy 4th-1st Gup
Male Senior Heavy 8th-5th Gup
Male Senior Hyper 1st-6th Dan
Male Senior Hyper Gup
Male Senior Light Heavy 1st-6th Dan
Male Senior Light Heavy 8th-5th Gup
Male Senior Micro/light 1st-6th Dan
Male Senior Middle 1st-6th Dan
Male Senior Middle 8th-5th Gup
Male Super Vet Heavy open
Male Super Vet Hyper Gup
Male Vet Dan open
Male Vet Light Heavy Gup
Male Veteran Hyper 4th-1st Gup
Male Veteran Hyper 8th-5th Gup
Patterns
Female Int 3rd-4th Gup
Female Int 5th-6th Gup
Female Int 7th-8th Gup
Female Junior 1st-2nd Dan
Female Junior 1st-2nd Gup
Female Junior 3rd-4th Gup
Female Junior 5th-6th Gup
Female Junior 7th-8th Gup
Female Peewee 3rd-4th Gup
Female Peewee 5th-6th Gup
Female Peewee 7th-8th Gup
Female Peewee\Int 1st-2nd Gup
Female Senior 1st-2nd Gup
Female Senior 2nd+ Dan
Female Senior 3rd-4th Gup
Female Senior 7th-8th Gup
Female Senior/Vet 1st Dan
Female Senior/Vet 5th-6th Gup
Male Int 1st Dan
Male Int 3rd-4th Gup
Male Int 5th-6th Gup
Male Int 7th-8th Gup
Male Junior 1st Dan
Male Junior 1st-2nd Gup
Male Junior 2nd Dan
Male Junior 3rd-4th Gup
Male Junior 5th-6th Gup
Male Junior 7th-8th Gup
Male Peewee 3rd-4th Gup
Male Peewee 5th-6th Gup
Male Peewee 7th-8th Gup
Male Peewee\Int 1st-2nd Gup
Male Senior 1st-2nd Gup
Male Senior 2nd Dan
Male Senior 3rd Dan
Male Senior 3rd-4th Gup
Male Senior 4th-6th Dan
Male Senior 5th-6th Gup
Male Senior 7th-8th Gup
Male Senior/Vet 1st Dan
Male Vet+ 1st-2nd Gup
Male Vet+ 5th-6th Gup
Male Veteran 2nd-4th Dan
Male Veteran 3rd-4th Gup
Male Veteran 7th-8th Gup
Power
Female Intermediate Gup Power
Female Junior Dan Power
Female Junior Gup Power
Female Peewee Gup Power
Female Senior Gup Power
Female Senior/Vet Dan Power
Female Veteran Gup Power
Male Intermediate Dan Power
Male Intermediate Gup Power
Male Junior Dan Power
Male Junior Gup Power
Male Peewee Gup Power
Male Senior Dan Power
Male Senior Gup Power
Male Super Veteran Gup Power
Male Vet+ Dan Power
Male Veteran Gup Power
Special
Female Intermediate Gup Specialty
Female Junior Dan Specialty
Female Junior Gup Specialty
Female Peewee Gup Specialty
Female Senior Dan Specialty
Female Senior Gup Specialty
Male Intermediate Dan Specialty
Male Intermediate Gup Specialty
Male Junior Dan Specialty
Male Junior Gup Specialty
Male Peewee Gup Specialty
Male Senior Dan Specialty
Male Senior Gup Specialty
Male Veteran Dan Specialty
Male Veteran Gup Specialty
Pre-Arranged
Pre-Arranged Sparring Black Belt
Gold:
Midlands (MID)
Silver:
South Island (SI)
Bronze:
Auckland North (AN)
Pre-Arranged Sparring Coloured Belt Team
Gold:
Midlands (MID)
Silver:
Auckland North (AN)
Bronze:
Counties Manukau (CM)
Team Events
Coloured Belt Team Patterns
Gold:
Wellington (WN)
Silver:
Central Districts (CD)
Bronze:
Auckland North (AN)
Male Team Patterns
Gold:
Central Districts (CD)
Silver:
Auckland North (AN)
Bronze:
Midlands (MID)
Female Team Patterns
Gold:
Counties Manukau (CM)
Silver:
Auckland North (AN)
Bronze:
Midlands (MID)
Male Team Sparring
Gold:
Central Districts (CD)
Silver:
Auckland North (AN)
Bronze:
Counties Manukau (CM)
Female Team Sparring
Gold:
Central Districts (CD)
Silver:
Auckland North (AN)
Bronze:
Counties Manukau (CM)
Male Team Power
Gold:
Central Districts (CD)
Silver:
Auckland North (AN)
Bronze:
Counties Manukau (CM)
Female Team Power
Gold:
Counties Manukau (CM)
Silver:
Central Districts (CD)
Bronze:
Midlands (MID)
Male Team Specialty
Gold:
Central Districts (CD)
Silver:
Auckland North (AN)
Bronze:
Counties Manukau (CM)
Female Team Specialty
Gold:
Central Districts (CD)
Silver:
Midlands (MID)
Bronze:
Counties Manukau (CM)